Tipy na výlety

ZÁMEK VALEČ

První písemná zmínka o tvrzi pochází z roku 1406, kdy Jošt daroval Valeč s tvrzí a dvorcem a dalším majetkem Mikuláši z Mochova. Po zničení starší tvrze ve druhé polovině 15. století ve Valči nějakou dobu panské sídlo nebylo. Zdejší zámek postavil před rokem1534 Smil Osovský z Doubravice, který roku 1531 valečské zboží získal od Jana z Pernštejna. https://hotel-valec.cz/

 

HROTOVICE

Dominantu města tvoří barokní zámek se čtvercovým nádvořím a otevřenými arkádami v přízemí. Původně románský kostel sv. Vavřince byl v polovině 14. století goticky přestavěn. Návštěvníci mohou navštívit expozici ze života a díla zdejšího rodáka malíře a cestovatele Františka Bohumíra Zvěřiny.

 

MSTĚNICE

Asi 4 km jižně od Hrotovic archeologické vykopávky zaniklé středověké vesnice zničené v roce 1468 uherským vojskem při tažení na Třebíč. Z Hrotovic sem vede zeleně značená turistická stezka a cyklotrasa č. 401.

 

DALEŠICE

V obci je zrekonstruovaný pivovar, který se proslavil tím, že zde byl natočen film Postřižiny podle povídky Bohumila Hrabala. V současné době se zde opět vaří tradiční Dalešické pivo. V areálu je muzeum rakousko-uherského pivovarnictví.

 

ROUCHOVANY

Naučná stezka básníka Vítězslava Nezvala vede z Rouchovan přes Šemíkovice (kde Nezval prožil své mládí) do Tavíkovic. V Rouchovanech je renesanční věž ze 16. století.

 

DUKOVANY

V blízkosti obce na pravém břehu řeky Jihlavy se nachází zříceniny středověkých hradů. Rabštejn asi 3 km západně (na zelené turistické stezce) a Templštejn asi 5 km východně (na žluté turistické stezce).

 

PŘÍRODNÍ PARK ROKYTNÁ

Území s krásnými partiemi okolo meandrující řeky, starými břehovými porosty a četnými skalními útvary. Parkem prochází žlutě značená turistická stezka, kterou lze absolvovat i na horském kole.

 

DALEŠICKÁ PŘEHRADA

Dalešická přehrada na řece Jihlavě poskytuje ideální možnosti pro letní rekreaci, vodní sporty a rybaření.

 

KRAMOLÍN

U obce Kramolín na „Zeleném kopci“ v lese Oboře se nachází nejstarší rozhledna na Moravě – Babylon, masivní věž vysoká 25 m.

 

ZŘÍCENINA HRADU HOLOUBEK

Zřícenina hradu Holoubek stojí na skalnatém ostrohu, který je ze tří stran obklopen romantickou hladinou Dalešické přehrady. Hrad postavili ve v 20. letech 14. století páni ze Starče, kteří od 2. poloviny 14. století užívali přídomku z Holoukova. Hrad vlastnili do roku 1392. Pak se majitelé střídali. Z hradu se dochovalo dosud vysoké torzo věže, zbytky hradeb a základové zdi paláce.