Obec je poprvé připomínána již v r. 1252. Na listině z r. 1279, kterou se urovnal spor mezi kněžickým farářem Vojslavem a Zdislavou, čteme svědka Kunu z Račic. Zdá se tedy, že Račice byly sídlem zvláštního rodu vladyckého. Avšak i sousední páni z Myslibořic zde měli v 13. stol. nějaký majetek. To dokazuje darování 2 hřiven stříbra na stavbu kostela Račického od Artleba z Myslibořic, když roku se r.1271 ubíral na vojenskou výpravu do Uher.
Název obce je odvozen od osobního jména Radeš neboli Radek, tedy původně Radšice, z čehož splynutím dš v č vzniklo Račice. Stará pečeť měla ve znaku špičatou dřevěnou kapličku, nad ní nápis: RAZIZ, dole otevřený věnec.
Významnou památkou je raně gotický kostel svatého Václava z 2. pol. 13.stol.s plochostropou lodí a žebrovou klenbou v presbytáři. V kostele jsou 2 oltáře, obraz sv. Petra a Pavla, malovaný r. 1888 Jindřichem Poláškem v Brně, krásné sousoší ukřižování Krista Pána (dar hraběte Huberta z Harnoncourtu). Na hlavním oltáři je obraz od malíře Mesmera.
Starý zvon „Václav“ z r. 1491 s nápisem: „Tento zvon jest ulitý ke cti a chvále Pánu Bohu a svatému Václavovi Léta Božího MCCCCLXXXXI.“ Zvon patří mezi nejskvělejší zvony vytvořené ve zlatém věku zvonařství.
Další památkou je sousoší „Svatého Kříže“ z r. 1727, stojí uprostřed hřbitova, založeného v r. 1829.
U hlavní silnice najdeme sochu „Svatého Šebestiána“.
Pomník na návsi je věnovaný Josefu Urbánkovi a Karolíně Urbánkové, kteří byli umučeni v koncentračním táboře Mauthausen během II. světové války za protifašistický odboj při operaci Lenka Jih.
Dokumenty k historii Račic
Račice mají pravděpodobně nejstarší zvon na Třebíčsku
Historické razítko a pečeť Račic
Historický místopis Moravy a Slezska v letech 1848-1960
Zpráva o zkoušce zvonu z r. 1948
Příspěvek k historii partyzánských hnutí na Třebíčsku